Choroby zębów a ciąża


Kobiety będące „przy nadziei” są szczególnie narażone na możliwość wystąpienia problemów związanych z chorobami jamy ustnej. Ciąża, choć to cudowny okres dla każdej przyszłej matki często jest powodem przykrych doświadczeń spowodowanych nieprawidłową profilaktyką i higieną jamy ustnej.

kobieta-ciaza1
Niestety to prawda. Ciąża sprzyja próchnicy! Rozwijające się dziecko „zabiera” mamie cenne minerały co osłabia jej zęby. Ponadto kobiety w ciąży mają tendencję do przysłowiowego „podjadania” , a nie zawsze myją zęby po zjedzeniu przekąski. Zmiany hormonalne, do jakich dochodzi w organizmie ciężarnej kobiety, niekorzystnie wpływają na dziąsła. Bakterie mogą się rozprzestrzenić wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko dotrzeć do dziecka.
DLATEGO TAK WAŻNE JEST ABY:

szczególnie dbać o higienę uzębienia

przestrzegać wizyt kontrolnych u stomatologa

regularnie usuwać kamień oraz płytkę nazębną

leczyć zęby objęte próchnicą

Dbając o swoje zęby

dbamy jednocześnie o zdrowie dziecka.

ISTOTNE PIERWSZE 6 MIESIĘCY!

Zmiany dziąseł nasilają się zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży wskutek zwiększonego stężenia progesteronu. Dziąsła mogą znacznie krwawić, rozrostowi ulegają brodawki dziąsłowe. Infekcje jamy ustnej mogą drogą krwionośną przenosić się do macicy i być przyczyną poważnych komplikacji.

SZCZEGÓLNE ZAGROŻENIE!

Najgorsze powikłania nieleczonych zębów to zakażenia wewnątrzmaciczne i przedwczesne porody.

NIE TYLKO ZĘBY!

Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej. Zęby należy myć tak samo starannie i długo jak wcześniej. Oprócz samych zębów warto pamiętać o szczotkowaniu języka, co pomaga dokładniej usunąć bakterie z jamy ustnej.

HORMONY!

Hormony ciążowe powodują pewnego rodzaju rozpulchnienie dziąseł. Dziąsła stają się wtedy bardziej przekrwione i wrażliwe na urazy. Często pojawia się krwawienie z dziąseł, zwłaszcza przy myciu zębów.
W takiej sytuacji odruchowo zaczynamy myć zęby delikatniej i, co za tym idzie – mniej starannie.

NIE BÓJ SIĘ DENTYSTY!

Większość zabiegów stomatologicznych można bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży. Nie ma przeciwwskazań do oczyszczania ubytków i ich wypełniania. Preparaty stosowane do wypełnień nie przenikają poza ząb i nie są szkodliwe dla płodu. Można leczyć zęby w znieczuleniu miejscowym.

Zapraszamy wszystkie przyszłe Mamy do wizyty kontrolnej, na której sprawdzimy stan zębów oraz jeśli będzie taka konieczność, zostanie przedstawiony indywidualny plan leczenia.